Već se zabelelo po Kopaoniku, Zlatiboru, i Staroj Planini. Dok nekima ovo znači da je vreme da se psihički spremaju za bljuzgavicu po gradovima, pametniji su već bukirali svoj smeštaj i ski-pass na jednoj od ovih destinacija. Neko je i ulovio priliku da ide na Jahorinu ili na druge prelepe snežne destinacije u Evropi - kapa dole za planiranje unapred.
Ako imaš priliku da otputuješ negde na zimovanje, definitivno treba da je iskoristiš. Nećemo da hvalimo skijanje i ostale zimske sportove same po sebi - ako nikad nisi skijao, pitaj tvoje prijatelje koji jesu da ti čaroliju opišu. Toliko oduševljenje sportom koje ćeš čuti teško da možemo pretočiti u jedan članak, ali možemo reći da je potpuno opravdano.
Čak i da ne skijaš, samo sedenje u toplom dok napolju pada sneg, u nekom mekanom prazničnom džemperu, sa šoljom tople čokolade ili kuvanog vina, može biti pravi reset za organizam. Mnogi hvale i dočeke Nove Godine koje su proveli na nekoj od naših planina!
Ono što ti može povući kočnicu prilikom planiranja zimovanja, pogotovo skijanja, jesu užasno visoke cene za smeštaj, opremu, i ski-pass. No, hajde da ne mračimo, već da pomognemo oko planiranja budžeta i ponudimo neke, relativno pametne, savete.
Koliko okvirno košta odlazak na skijanje?
Nažalost, nije čudo da se reč “zimovanje” u Srbiji često koristi kao sinonim za luksuz. Naše planine su se zadnjih godina kvalitetom popele na visoko mesto popularnih ski destinacija u Evropi, ali je to sa sobom povuklo i značajno više cene.
Smeštaj za, recimo, četvoročlanu porodicu na Kopaoniku izaćiće u minimumu 285 evra sa nekim privatnim smeštajem, dok hotelski ide i do čak 4800 evra. Za sam ski-pass neretko će biti potrebno da izdvojiš oko 150 evra. Da, u tom pogledu čak smo i skuplji od nekih popularnijih skijališta Evrope!
Naravno, postoji i pristupačniji plan B. Golija se ističe kao popularna, a opet povoljna destinacija, gde su cene skoro duplo jeftinije u odnosu na Kopaonik i Staru Planinu. Za smeštaj možeš proći sa oko 150 evra, dok je dnevni ski-pass između 400 i 500 dinara! Na Goliji nije možda najkul ekipa, ali ako želiš da obradujete sebe, prijatelje, ili porodicu nezaboravnim putovanjem i kvalitetno provedenim vremenom na snegu i u prirodi, trk tamo na obližnju ski stazu!
A gde je tu ostalo, ponajviše skijaška oprema?
No, ako želiš da ove godine častiš sebe ovim nezaboravnim iskustvom po prvi put u životu, važno je da znaš da uz smeštaj i sam put treba uračunati i sve ono “dodatno”, što te o koncu može koštati više nego smeštaj. U ovo sad spada ne samo hrana, piće, i instruktor, već i neophodna oprema, ne bi li tvoje skijanje bilo komforno, sigurno, a ponajviše toplo!
Nije poenta da te obeshrabrimo, već da ti pomognemo da odeš i uživaš. Stoga, hajde da pričamo o opremi za skijanje.
Ako si početnik i prvi put skijaš, često ćeš čuti da preporuku da opremu - iznajmiš. I to donekle ima smisla. Ako nisi sigurica da ćeš opremu koristiti svake godine, već naginješ da ćeš “probati pa videti”, to je relativno dobra opcija sa finansijske strane.
I mada možeš da iznajmiš opremu u većini dobro opremljenih centara, loša, izakana oprema može dovesti do raznih reakcija - od “Sad i nikad više” do “Izlomio sam se, zovite helikopter”. O mogućim promrzlinama, nećemo sad.
Dobra stvar kod opreme za skijanje je činjenica da ne moraš da robuješ cenama koje si video u obližnjoj sportskoj radnji, i od kojih ti se zavrtelo u glavi dok si stajao sa obe noge na zemlji.
Dozvoli nam da te upoznamo sa par prodavnica gde se možeš opremiti za skijanje po ceni jednog skafandera!
1. Factcool skijaška odeća i oprema
Ima li nešto da ova prodavnica nema? Kada je u pitanju prateća oprema za snežne avanture, ne baš. Ovde možeš pronaći apsolutno sve da ti garantovano bude toplo i sigurno dok uživaš ili padaš po mekanom snegu.
Na Factcool, u sekciji “Ski oprema”, pronaćićeš najsigurnije kacige, rukavice, kape i naočare za celu porodicu, i to po najpovoljnijim cenama. Ne zaboravi i da obiđeš sekciju odeće i obuće za “Outdoor” gde ćeš pronaći idealne jakne, pantalone, čizme, i ostale komade odeće da budeš siguran da si potpuno utopljen.
2. Sinsay ski odeća i zimski modni dodaci
Čak i kad ideš na skijanje, vrlo je verovatno da ćeš značajan deo vremena provesti van ski staze - tu su i obroci, vreme za opuštanje sa prijateljima i porodicom, ili za druženje u lokalnom kafiću/restoranu/baru.
Da ne bi bio “onaj tip” koji se i van staze šeta kao da upravo ide/dolazi sa nje, toplo preporučujemo da ošacuješ i Sinsay. Njihova zimska kolekcija sadrži mekane džempere, udobne dukserice, i tople jakne. Ako želiš da ti bude toplo, a sa stilom, i pritom povoljno, pogledaj šta imaju u ponudi pod kategorijama “Za zimske dane” i “Aktivna zima”- sigurni smo da ćeš pronaći šta da nosiš tokom tvog boravka na skijanju van ski staze.
3. AliExpress skijaški dodaci
Nepromašivi AliExpress uvek je rešenje za sve ono što ti treba, ali apsolutno ne smatraš da zaslužuje da toliko košta. Od samogrejućih čarapa, kaciga, i naočara, do prateće opreme poput torbi, držača, i štitnika za kukove u obliku ogromne plišane kornjače za bezbolne padove, sve ćeš to pronaći na AliExpress-u.
Ne ustručavaj se da pogledaš i šta imaju u ponudi po pitanju tople odeće i obuće, jer te neće razočarati - sigurni smo da možeš da se obučeš za skijanje po cenama koje greju i tvoj novčanik.
Dakle, ipak staje u budžet! Hajdemo na sneg!
Dok se pametno planira, bukira i kupuje, uvek se može naći novca da se priušti i zimovanje, i da ono prestane biti luksuz. Kada je ski oprema, topla odeća, i prateći program u pitanju, važno je znati gde da kupuješ - a kupuje se dobro tamo gde su odlični popusti!
Tako da, ako se spremaš za skijanje, ili u minimumu, planiraš da prođeš povoljnije za novogodišnje i božićne poklone, obrati pažnju na ove prodavnice!
A, ako ideš na skijanje po prvi put, iskoristićemo onu staru Britansku rečenicu koju koriste da požele nekome sreću: Slomi nogu!